Objawy niedoczynności kory nadnerczy

Mam 42 lata. Od ponad 20 lat leczę się na nadciśnienie. Obecnie dużym problemem (od 3 lat) są gwałtowne spadki ciśnienia, a także wzrost. Potrafi oscylować pomiędzy 90/49 a 145/96. Zażywam L*** 50 i I*** SR 120. Spadły wyniki morfologii, oscylują w dolnych granicach normy, leczę niedoczynność N*** 75 1/2 tabl. i E*** 25, wynik TSH obecnie 0,785, zażywam też B*** na hiperprolaktynemię. Myślałam, że to wszystko ma związek z tarczycą i B***. Ale wyniki są dobre i nadal mam te kłopoty. Odczuwam kłucia w klatce piersiowej, organizm zatrzymuje dużo wody, obrzęki ranne. Uczucie potykania serca, tachykardia, ciśnieniomierz coraz częściej wykazuje arytmię. Złe samopoczucie pogłębia się, uczucie wieczorami zapadania, boję się zasypiać. Mam podniesiony mocznik, kreatynina 1.3. Zmiany w obrazie USG piersi podobno hormonalne, nieustępujący mlekotok mimo leków, torbiele, powiększone węzły chłonne pod pachami i poszerzone przewody mlekowe do 2 mm. Co pół roku w badaniu pojawiają się nowe zmiany. W 2 miesiące schudłam 14 kg - co dawniej graniczyło z cudem, aby schudnąć. Nie wiem gdzie skierować swoje kroki, lekarz pierwszego kontaktu bagatelizuje, a endokrynolog twierdzi, że to nadnercza. Co mam robić?

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Witam!

Wszystkie opisane dolegliwości mają wiele przyczyn. Kwestia niedoczynności tarczycy jest już w miarę spokojna, czynność uległa już wyrównaniu, a pod wpływem przyjmowanego leku TSH powinno zbliżyć się do wartości optymalnych. Problemy spowodowane hiperprolaktynemią również pod wpływem odpowiedniego leczenia bromokryptyną powinny zmniejszyć się, niestety nie można w tej kwestii zastosować innej metody leczenia. Dodatkowe objawy tzn. niestabilne wartości ciśnienia z tendencją do spadku, zmiany w morfologii krwi, złe samopoczucie z osłabieniem, utrata masy ciała oraz podwyższony mocznik i kreatynina sugerują niedoczynność kory nadnerczy. Aby ustalić dokładne rozpoznanie wskazane jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych (biochemicznych i hormonalnych) najlepiej w szpitalu. W związku z tym proponuję pozostać pod opieką endokrynologa, który powinien ustalić dokładne rozpoznanie i zastosować leczenie substytucyjne hormonami kory nadnerczy. Po wyrównaniu ewentualnej niedoczynności kory nadnerczy opisane problemy mogą ustąpić, a na pewno znacząco zmniejszyć się. Niestety nic więcej nie da się powiedzieć przez internet.
Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Badanie hormonów kory nadnerczy

Mam bardzo ważne pytanie, mianowicie jak wygląda badanie kory nadnerczy? Gdzie można je zrobić (mieszkam 60 km od Bydgoszczy). Prosze o pilny kontakt.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Nie wiem, niestety, z jakiego powodu mają być wykonywane badania. Z tego, co wywnioskowałam z tytułu - chodzi Pani/Panu o badania hormonalne (w diagnostyce chorób nadnerczy wykonywane są także badania obrazowe, jak na przykład tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny).
W korze nadnerczy produkowane są 3 grupy hormonów - glikokortykosteroidy (należy do nich kortyzol), mineralokortykosteroidy (głównie aldosteron) i androgeny nadnerczowe.

Jeśli lekarz podejrzewa zaburzenia w wydzielaniu kortyzolu, to kieruje na badania, w trakcie których pacjentowi oznacza się stężenie tego hormonu we krwi (zazwyczaj rano i wieczorem), a także w moczu (do badania wykorzystywana jest próbka uzyskana z tzw. dobowej zbiórki moczu). W moczu określa się również stężenie tzw. 17-ketosteroidów. We krwi bada się również tzw. ACTH, aby dowiedzieć się, czy ewentualny nadmiar lub niedobór hormonów nadnerczy wynika z ich choroby, czy z nieprawidłowego funkcjonowania kontrolującej nadnercza przysadki mózgowej. Innym badaniem jest test hamowania deksametazonem – polega on na tym, że przed snem pacjent przyjmuje zleconą przez lekarza tabletkę, a rano ma pobieraną krew i oznaczane w niej stężenie kortyzolu.
Pozostałe hormony kory nadnerczy również oznacza się na podstawie analiz krwi oraz moczu.

Rodzaj badań, które będzie trzeba wykonać zależy od tego, jaką chorobę nadnerczy podejrzewa u Pani/Pana lekarz.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy możliwy jest przerost kory nadnerczy?

Czy podwyższone stężenie tetrahydro 11 deoksykortyzolu w moczu wskazuje na wrodzony przerost nadnerczy z niedoboru 11 beta hydroksylazy? Byłam diagnozowana pod kątem NWPN na podstawie dobowej zbiórki moczu, jednak nie dano mi tej diagnozy, gdyż skupiono się wyłącznie na diagnostyce niedoboru 21 alfa hydroksylazy. Niemniej jednak ta wartość jest zawyżona.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Konieczna wizyta u endokrynologa i ustalenie dalszego postepowania a jakie są objawy ?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty