Obrzęk limatyczny po mastektomii

Witam:)

Jestem po mastektomii 10 dni i obawiam się, że pojawił mi się obrzęk limfatyczny. Ręka jest cała pokryta drobną wysypką, skóra pod pachą i z tyłu na plecach niżej ramienia jest wrażliwa na każdy dotyk i daje uczucie obrzmienia. Chłonkę miałam już raz ściąganą i było tego 4 strzykawki. Według opinii lekarza to mało. Wkuwał się w miejsce przy ranie, natomiast mnie dokucza obrzęk w miejscu drenu pooperacyjnego i pod pachą. Wykonuję masaż ręki i ćwiczenia, ale to nic nie pomaga . Jak sobie radzić, by ulżyć?

Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Obrzek limfatyczny, czyli zatrzymanie płynów w tkankach zdarza się dość często po zabiegu mastektomii. Jest to związane z zaburzeniem odpływu chłonki w wyniku usunięcia węzłów chłonnych z pachy.

Najczęściej pierwszymi objawami obrzęku limfatycznego są: powiększenie obwodu (opuchnięcie) ramienia, palców; uczucie naciągniętej skóry; swędzenie skóry, zaczerwienienie; uczucie ciężkości.

Uważam, że powinna Pani przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, aby obejrzał rękę i potwierdził diagnozę. Lekarz może zalecić rehabilitację, która daje najlepsze efekty w przypadku obrzęku limfatycznego.

To czego nalezy unikać:

  • unikać infekcji w obrębie kończyny górnej, gdyż te powodują zwiększone wytwarzanie limfy, co przy braku części lub wszystkich węzłów chłonnych grozi zastojem limfy. Należy więc szybko i skutecznie zaopatrywać wszelkie zranienia;
  • unikać oparzeń w obrębie kończyny, w tym słonecznych, gdyż te również wywołują zwiększone wytwarzanie chłonki;
  • nosić odzież nieprzylegającą nadmiernie do ciała;
  • nie nadwyrężać mięśni kończyny po operowanej stronie, gdyż może to zapoczątkować obrzęk. Ważne jednak, by nie ograniczać używania kończyny, ponieważ umiarkowana praca mięśni ułatwia odpływ chłonki;
  • unikać nadwagi, gdyż ta nierzadko łączy się z wystąpieniem i cięższym przebiegiem obrzęku.

Doraźnie można zastosować masaż samodzielnie - należy ułożyć rękę w taki sposób, aby była powyżej poziomu stawu barkowego (można oprzeć o wałek - co ważne należy rękę rozluźnić). Rozpoczynamy delikatne głaskanie ręki drugą dłonią, zaczyjąc od strony dołu pachowego, idąc w kierunku dystalnej częsci kończyny. Taki schemat masowania pozwala na ułatwienie odpływu chłonki z dalszych części kończyny.

Pozdrawiam serdecznie