Obumarcie dziecka w 39 tygodniu ciąży z powodu skręcenia pępowiny

Witam, u mnie w 39 tygodniu stwierdzono obumarcie dziecka, powodem było skręcenie pępowiny. Czy można było to wcześniej wykryć na USG? Czy takie skręcenie pojawia się w ostatniej chwili czy to już było wcześniej tylko na sam koniec ciąży ta pępowina ucisnęła się? proszę o odpowiedź w tej spawie. Z góry dziękuję

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niestety w badaniu USG nie ma możliwości oceny tego typu patologii i rutynowo nie stosuje się oceny położenia pępowiny. Do skrętu, powstania węzła na pępowinie może dojść na każdym etapie ciąży i nie ma możliwości zapobieżenia temu zjawisku. Do obumarcia płodu dochodzi na skutek zamknięcia przepływu w naczyniach sznura pępowinowego - uciśnięcie pępowiny, zacieśnienie węzła, itp.