Czy moja zaawansowana ciąża jest zagrożona?

Witam. Jestem w ciąży. W 30 1 byłam u lekarza na badaniach trzeciego trymstru. Stwierdził tam że mój synek jest owinięty pępowiną wokół szyji. Pytałam czy jest to niebezpieczne i stwierdził że nie.Tydzień później byłam u swojej pani doktor prowadzącej i stwierdziła że takich rzeczy nie mówi się pacjentce..Nie wiem co mam robić, martwię się o synka. Czy to aby na pewno nie przeszkadza? Czy jest ryzyko że się nie udusi bez częstych kontroli ? Wizyty mam co 4 tygodnie. Aktualnie 35 0

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wiele zależy od tego, w jaki sposób pępowina jest splątana – luźne pętle pępowiny zwykle nie są groźne, zwłaszcza, że istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko wyplącze się z niej swobodnie. Sama kolizja pępowinowa nie jest wcale rzadkim zjawiskiem, natomiast nadal nie zawsze udaje się ją wykryć, z uwagi na zbyt mało wyraźny obraz USG. Ciąże, w których ten problem został wykryty, są bezpieczniejsze, bo umożliwiają zachowanie czujności i odpowiednio szybkiej reakcji. O kolizji pępowinowej może Pani przeczytać w tym materiale: https://parenting.pl/kolizja-pepowinowa.

Oznacza to, że nie ma Pani powodów do obaw, natomiast na pewno należy bacznie wsłuchiwać się w swój organizm – jest Pani zobowiązania do kontrolowania liczby ruchów dziecka w rytmie dobowym. Ponieważ z pewnością ten rytm zdążyła Pani poznać, to każde odstępstwo od normy warto skonsultować z lekarzem. Czyli zarówno brak ruchów dziecka, jak i ruchy rzadkie, „ospałość” płodu lub wręcz przeciwnie – gwałtowne ruchy, „szarpanie się” dziecka, powinny obudzić Pani czujność. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-duze-jest-ryzyko-obumarcia-plodu-w-trzecim-trymestrze-ciazy-jakie-sa-jego-objawy-i-jak-t.

Podczas kolejnych wizyt ginekolog bacznie będzie sprawdzał przepływy, by upewnić się, że pępowina funkcjonuje tak jak powinna, czyli dostarczając dziecku tlen oraz substancje odżywcze. Więcej w artykule pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/komplikacje-okoloporodowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.