Obustronne wysokie ustawienie przepony

W listopadzie ubiegłego roku stwierdzono u mnie zapalenie wirusowe tchawicy. Po zaleconym leczeniu tj. Eurespal plus sól emska po około dwóch tygodniach dołączył się kaszel (bez dodatkowych zleceń lekarskich). Po kolejnym tygodniu kaszel ustąpił, ale zaczęły się trudności w wykonaniem głębokiego oddechu. Lekarz rodzinny stwierdził, że osłuchowo jestem czysta i zlecił rtg płuc, co wykazało cechy zapalne lewego płuca odoskrzelowe oraz wysokie ustawienie przepony. Po leczeniu Biofacef 2 X dziennie przez 10 dni i po odczekaniu około 1 miesiąca wykonałam kolejne rtg płuc, co wykazało: Obustronne wysokie ustawienie przepony. Poza tym pola płucne powietrzne bez zagęszczeń ogniskowych. Serce rtg odp do wieku. wnęki naczyniowe. Jestem kobietą, mam 41 lat. Pracuję w szpitalu jako pielęgniarka. Proszę o poradę, co mam dalej robić?

Witam!
Ostatnie wykonane zdjęcie uwidoczniło obustronne wysokie ustawienie przepony. Przyczyną tego stanu rzeczy może być: otyłość, ciąża, guz w jamie brzusznej (duży), płyn w jamie otrzewnej, obustronne porażenie nerwu przeponowego. W związku z tym warto wykonać badanie USG jamy brzusznej w celu wykluczenia przyczyn brzusznych, chociaż w przypadku współistniejącej otyłości przyczyna ta jest najbardziej prawdopodobna. W przypadku odchyleń od normy w tym badaniu, wynik należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub internistą. Wnęki naczyniowe mogą wiązać się z nadciśnieniem płucnym, które z kolei może wynikać ze zmian w obrębie tkanki płucnej lub krążenia płucnego. Jeśli wnęki nie są znacznie poszerzone, nie wymagają diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!