Odchudzanie po terapii hormonalnej

Ma nadwagę i nie jem dużo .Nie mam pociągu do słodyczy a także nie mam siedzącej pracy. Mimo tego nie mogę wrócić do normalnej wagi po krótko trwalej terapii hormonalnej (gdzie puchłam w oczach i w przeciągu miesiąca zdublowałam się z 42 kg na 80kg-szok) po prowerze. Najgorsze jest z to ,że nie tracę wiele z wagi po dietach . Byla na oddziale rehabilitacji gdzie byl i wysilek fizyczny i okropne posilki - więc nie dojadalam .Ef-300g. Jak mam doprowadzić org do utraty wagi?
KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk
27 poziom zaufania

Witam,

Utrata kilogramów jest możliwa tylko dzięki dobrze zbilansowanej diecie połączanej z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dieta redukcyjna to taka,która posiada deficyt kaloryczny od 300-600 kcal. Unikanie słodyczy nie wystarczy, by mówić o zdrowej diecie. Istnieje wiele innych pokarmów,które skutecznie tuczą jedzone w nadmiarze np.przetworzone białe pieczywo, potrawy smażone w głębokim tłuszczu czy dania typu fast-food. Dietetyk powinien prześledzić Pani jadłospis, by poprawić błędy żywieniowe i ułożyć wspólnie z Pani preferencjami, smaczną i zdrową dietę. Zachęcam więc do kontaktu ze specjalistą.

Pozdrawiam

0

Terapia hormonalna prawdopodobnie wpłynęła na spowolnienie metabolizmu i wzmożoną syntezę tkanki tłuszczowej. W tej sytuacji diety polegające na ograniczaniu kalorii lub rezygnowaniu z posiłków nie zapewnią oczekiwanego efektu, wręcz przeciwnie przemiana materii będzie coraz wolniejsza.Należy przede wszystkim uregulować godziny posiłków, najlepiej spożywać je co 2,5 - 3 godz. Warto pamiętać żeby w posiłkach dostarczać białko i warzywa, zwłaszcza w posiłkach spożywanych po południu i wieczorem. Na kolację polecam chudy twarożek z warzywami (papryką, zieloną pietruszką i pomidorem), albo gotowaną fasolkę szparagową. Owoce należy spożywać w ilości ok. 150 g dziennie (np. 1 jabłko) do południa, np. jako przekąska. Natomiast nie jemy owoców wieczorem. Natomiast na śniadanie pamiętajmy żeby było w miarę obfite, zjedzona niedługo po przebudzeniu. Proszę pamiętać o piciu wody, ok. 1,5 l dziennie.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny z Gdyni

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty