Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a niedoczynność tarczycy

Witam, Od wielu lat (ok. 10) brałam tabletki antykoncepcyjne i w między czasie zażywam tabletki na niedoczynność tarczycy. Zaprzestałam brania tabletek ponieważ za jakiś czas będę chciała zaplanować ciążę. Czy w związku z tym że odstawiłam tabletki antykoncepcyjne może to negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz wyniki dot. niedoczynności tarczycy? Wizytę u endokrynologa mam dopiero w czerwcu i nie wiem czy w związku z odstawieniem powinnam pilnie udać się wcześniej do lekarza, czy jest jakieś zagrożenie co do niedoczynności tarczycy w związku z odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych? Będę wdzięczna za radę. Dziękuję i pozdrawiam Joanna P.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie wpłynie na czynność tarczycy. Natomiast przed zajściem w ciążę konieczna jest konsultacja endokrynologiczna. Być może konieczna będzie modyfikacja leczenia. Zaburzenia gospodarki hormonalnej tarczycy w ciąży mogą mieć negatywny wpływ na dziecko.
Pozdrawiam