Krwawienie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Witam, mam 15-letniego syna. Zaraz po porodzie zaczęłam stosować antykoncepcję pod postacią tabletek M*** 21, od dwóch lat plastry E***. Po usunięciu tarczycy (5 lat temu) L***, obecnie E*** N 175. Dwa tygodnie temu wykonałam wszystkie niezbędne badania ginekologiczne, wyniki zadowalające. 28.09 odkleiłam plaster (1 z opakowania), przerwałam antykoncepcję, gdyż chcę mieć dziecko. 3.09 zaczęłam krwawić, choć okres powinnam dostać 15.10. Czy będę mieć problem z zajściem w ciążę? Dodam, że TSH mam lekko podwyższone 4,62. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Dodatkowe krwawienie, które Panią zaniepokoiło było krwawieniem z odstawienia, spowodowane odklejeniem plastra antykoncepcyjnego. Takie zachowanie nie wpływa na płodność, choć może zaburzyć cykl miesiączkowy (odstawienie antykoncepcji nie powinno mieć miejsca w połowie cyklu).

Wysokie poziom TSH przemawia za niedoczynnością tarczycy. Choroba ta wymaga bezwzględnego leczenia. Jeżeli wartości TSH nie mieszczą się w granicach 0,4-4,0 mlU/l, to znaczy, iż tarczyca nie jest prawidłowo kontrolowana. W obecnej sytuacji powinna Pani skonsultować się z endokrynologiem lub lekarzem rodzinnym,który zmodyfikuje Pani leczenie.

Wyrównanie czynności tarczycy przed ciążą jest wręcz niezbędne. Niedoczynność tarczycy u matki może obniżyć płodność matki, a w przypadku zajścia w ciążę prowadzi do licznych powikłań, w tym poronień, porodów przedwczesnych. Niedoczynność tarczycy wiążąca się z niedoborem hormonów ma negatywny wpływ na rozwój tarczycy dziecka oraz jego centralnego układu nerwowego.

Pozdrawiam