Odklejony plaster antykoncepcyjny a ciąża

Dzień dobry. Moje obawy dotyczą 3 problemów związanych z antykoncepcją hormonalną. Mam 20 lat i od 2 miesięcy zabezpieczam się antykoncepcją hormonalną w postaci plastrów. Pierwszy cykl wynosił idealnie 28 dni i kolejnego dnia już wystąpiło krwawienie z odstawienia, natomiast teraz dzień, w którym krwawienie powinno wystąpić już minął a ja nie mam nawet objawów zbliżającego się okresu. 4 dni przed dniem, w którym miało wystąpić krwawienie kochałam się z chłopakiem bez dodatkowego zabezpieczenia (nie skończył we mnie) a ja zauważyłam, że mój plaster się skleił. Wydaje mi się, że trwało to chwilę, bo przed stosunkiem sprawdzałam i przylegał do skóry całą powierzchnią, a kolejnego dnia miałam go odkleić całkiem na 7 dni "bez plastra". Czy jest duże prawdopodobieństwo ciąży w takim wypadku? I czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej również można przypuszczalnie wyznaczyć dni "płodne" (których być nie powinno) i niepłodne, gdyż w takim wypadku dzień, w którym uprawiałam seks byłby dniem niepłodnym? A także czy dzień krwawienia z odstawienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może się przesunąć z powodu stresu czy powinno ono wystąpić automatycznie i nic nie może mieć na nie wpływu?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Po pierwsze zażywając tabletki/plastry antykoncepcyjne nie ma Pani własnego cyklu. Krwawienia nie muszą występować regularnie i są zupełnie niezależne od skuteczności środka antykoncepcyjnego. Krwawienie takie może nie wystąpić w ogóle, może być plamienie przez całe opakowanie, może też być krwawienie w różnym odstępie od odklejenia ostatniego plastra.

Proszę się tym nie przejmować, tym bardziej że Pani organizm dopiero jest w trakcje 'ustawiania się' na plastrach. Nieregularności zwykle stabilizują się w ciągu pół roku, ale jak to z hormonami bywa, nawet po kilku latach  może zdarzyć się odstępstwo od reguły np. z powodu stresu, zmiany klimatu i innych.

Odklejeniem plastra dzień przed przerwą proszę się nie przejmować. Może Pani ewentualnie skrócić przerwę o 1 dzień jeśli ten plaster odlepił się zupełnie i już go Pani nie przyklejała. Pozdrawiam.