Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie opakowania

Witam, Moje pytanie będzie dotyczyć nagłego odstawienia tabletek. Stosuję tabletki Yaz czwarty miesiąc. Od kilku dni moje samopoczucie pogorszyło się po nich tak radykalnie, że potrzebuję jak najszybciej odstawić preparat. Równo siedem i osiem dni temu odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia (było to podczas I i II dnia tabletek placebo - w sumie są cztery). Dziś zażyłam piątą tabletkę z kolejnego opakowania, wszystko zgodnie z terminem i o tej samej porze co zwykle. Moje pytanie brzmi - kiedy najwcześniej mogę bezpiecznie odstawić tabletki, bo czuję, że nie uda mi się przyjąć leku do końca opakowania. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Katarzyna

Witam serdecznie! Nie zaleca się odstawiania tabletek w połowie opakowania. Jeżeli jest Pani jednak przekonana, że dolegliwości związane są z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, należy to zrobić w dogodnym dla Pani momencie. Jeżeli do ostatniego zbliżenia doszło w trakcie przyjmowania tabletek placebo, to dla maksymalnego obniżenia ryzyka ciąży należałoby przyjąć minimum 7 tabletek z nowego opakowania. W Pani przypadku oznacza to, że może Pani zrezygnować ze stosowania antykoncepcji hormonalnej już od 8 dnia cyklu. Pozdrawiam