Ognisko hiperechogeniczne w 20. tygodniu ciąży

Witam, w20 tygodniu ciąży wykonałam USG w specjalistycznej klinice. Wszystkie narządy wykształcone były prawidłowo, jednak w komorze serca lekarz wykrył ognisko hiperechogeniczne. oprócz tego wszystkie wymiary były o tydzień za małe, ale tym lekarz kazał się nie przejmować. Doda,, ze szerokość fałdu karkowego w 20 tygodniu wynosiła 3,4mm. Obecnie w 23 tyg. ognisko nadal jest a dziecko dosyć wolno rośnie(nieco powyzej 10 centyla).Czy powinnam obawiać się wad genetycznych takich jak zespół Downa?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, W "diagnostyce genetycznej" płodu w USG można uwidocznić tzw. markery podejrzeń trisomii płodu. Obecność pewnych objawów może sugerować, że płód jest ma wadę genetyczną, w tym zespołu Downa. Jednym z tych markerów jest ognisko hyperechogenne w komorze serca. Jeśli jednak jest to cecha izolowana,a nie ma innych markerów to nie powinno to budzić większego niepokoju i nie jest wskazaniem do rozszerzonej diagnostyki, ponieważ ryzyko trisomii u płodu jest małe. Jednakże przy obecności zwiększonej NT, ryzyko się zwiększa. Proszę skonsultować się z ginekologiem, który oceni dla Pani indywidualne ryzyko w stosunku do populacji ogólnej, wówczas możliwe będzie ustalenie dalszego postępowania. Pozdrawiam
Pozdrawiam.