Ptoza a jej przyczyny i leczenie

Witam! Chciałabym zadać pytanie odnośnie ptozy. Mam 19 lat i od jakiegoś czasu zauważyłam, że ruchoma część górnej powieki w prawym oku zaczęła znacznie opadać. Wcześniej nie miałam tego typu defektu. Poza tym często boli mnie prawe oko, a przy tym czuję jakby silny ucisk na nie z góry. Z lewym okiem nie mam takiego problemu. Dodam też, że noszę okulary, jestem krótkowidzem (-3 w prawym oku i -0,25 w lewym plus astygmatyzm). Byłam u okulisty, jednak stwierdził on, że mam jedynie ciśnienie w prawym oku na granicy normy, a poza minusami i astygmatyzmem wszystko w porządku. Ponadto ostatnio czuję się bardzo senna, zmęczona i znużona. Czego więc skutkiem może być ta opadająca powieka i ból oka? Do jakiego lekarza powinnam się udać? Czy możliwe jest zlikwidowanie defektu opadającej powieki innym sposobem niż operacja plastyczna? Czy moja dolegliwość to ptoza? Dziękuję za odpowiedź.

Witam,

opisywane przez Panią objawy, zarówno okulistyczne, jak i ogólne sugerują zaburzenia czynności tarczycy. Proponowałabym udanie się do lekarza rodzinnego i wykonanie badań hormonów tarczycy oraz podstawowych badań krwi, a następnie lekarz specjalista endokrynolog zapewne zajmie się leczeniem.

Poza tym okresowa kontrola okulistyczna jest jak najbardziej wskazana.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Opadanie powieki w języku fachowym nazywane jest ptozą. Może mieć ona bardzo wiele rożnych przyczyn i zawsze wymaga badania lekarskiego i wyjaśnienia, zwłaszcza jeśli wystąpiła nagle. Ptoza może mieć podłoże nerwowo-mięśniowe, laryngologiczne, okulistyczne lub związane ze starzeniem się organizmu. Poniżej opisałam kilka przyczyn występowania ptozy:

Ptoza fizjologiczna czyli wrodzona-występuje od dzieciństwa, dziecko często dotyka palcami oczu i brwi lub przekrzywia głowę. Dorośli często unoszą jedną brew przy patrzeniu.

Ptoza związana z porażneniem jąder nerwów w mózgu-uszkodzenie jader nerwów moze być spowodowane np. udarem czy stwardnieniem rozsianym. Wymagane może być zrobienie zdjęcia głowy.

Ptoza związana ze źle doparowanymi szkłami kontaktowymi.

Ptoza w zespole Hornera-wstępuje jednostronnie, świadczy o uszkodzeniu nerwów współczulnych. Wraz z nią pojawia się zwężenie źrenicy oraz zapadnięcia gałki ocznej. Zawsze wymaga uważnej diagnostyki, jej podłożem moze być np. uszkodzenia naczyń krwionośnych na szyi

-Ptoza w przebiegu miastenii-jest symetryczna, spowodowana jest chorobą autoimmunologiczną. Odpowiedni wywiad i przeciwciała we krwi naprowadzają na właściwa diagnozę.

-Ptoza w przebiegu starzenia się-występuje naturalnie. Po 25 roku życia ilość kolagenu zmniejsza się, a skóra jest mniej sprężysta, co w konsekwencji prowadzić moze do opadania powiek.

-Opadanie powiek moze być też skutkiem porażenia pojedyńczych nerwów np. w przypdku neuroboreliozy czy cukrzycy.

Opadanie powieki, szczególnie w tak młodym wieku jak u Pani, zawsze wymaga pogłębionej diagnostyki. Warto zgłosić się do neurologa. Skierowanie musi jednak wydac lekarz rodzinny, dlatego proszę najpierw zgłosić się do niego.