Przekrwione oczy a przyczyny i leczenie

Witam. Proszę podać mi przyczynę przekrwionych oczu, które mam dosyć często i do tego mnie pieką. Moje oczy mają ciężkie życie, bo siedzę z konieczności bardzo długo przy komputerze, a ponadto bardzo dużo czytam szczególnie wieczorami. Zawsze tak pracowałam i nigdy nie miałam problemu z oczami. Moja mama twierdzi, że sama sobie na to zapracowałam, bo nie oszczędzam ich wcale. Czy faktycznie tak jest? Czy rzeczywiście przyczyną przekrwionych oczu w moim przypadku jest to, że dużo korzystam z komputera i dużo czytam? Nie wiem, co mam stosować, a chciałabym to zmienić, bo takie przekrwione oczy nie za ładnie wyglądają. Może w problemie przekrwionych oczu pomogłyby mi jakieś dostępne bez recepty krople? Będę bardzo wdzięczna za jakieś rady w tej kwestii. Z góry dziękuję za odpowiedź i gorąco pozdrawiam. Violka
ponad rok temu

Witam,

jest wiele przyczyn przekrwionych oczu - od wylewu podspojówkowego po zapalenia przedniego odcinka oka. W zależności od przyczyny dobierane jest odpowiednie leczenie stanu miejscowego i funkcji. Jeżeli zdarza sie to u Pani dość często, może być to na tle alergicznym.

Proponuję zatem udanie się do specjalisty celem badania w lampie szczelinowej i dokładnej oceny sytuacji.
Do tego czasu, aby zniwelować uczucie pieczenia i poprawić kondycję oczu można stosować krople nawilżające bez konserwantów.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Witam,

Istnieje wiele przyczyn czerwonych oczu. Niektóre z nich są całkiem banalne, inne dość groźne. Dlatego zawsze należy się im dokładnie przyjrzeć.
Można wyróżnić powierzchowne przekrwienie oka i głębokie. To powierzchowne powodowane jest pęknięciem drobnych naczyń krwionośnych i zazwyczaj nie wymaga żadnych nagłych działań interwencyjnych. Istnieje również głębokie przekrwienie oka. Jest to nastrzykniecie dookoła tęczówki o kolorze sino czerwonym. Zawsze wymaga ono uważnej diagnostyki.

Jeśli chodzi o sytuację jaką Pani opisuje to bardzo często występuje w jej przebiegu tzw. zespół suchego oka oraz zespół czerwonego oka. Spowodowane są one często niewyspaniem, światłem pochodzącym od komputera lub skupianiem intensywnym wzroku w jednym punkcie, rzadkim mruganiem co prowadzić może do wyschnięcia rogówki. W Pani przypadku czynnikiem powodującym dolegliwości może być rzeczywiście długie siedzenie przed komputerem lub czytanie do późnych godzin nocnych. W zespole suchego oka wystąpić może uczucie piasku pod powiekami, swędzenie i pieczenie oczu. W zespole czerwonego oka dochodzi do pękania drobnych naczyń na powierzchni oka.

W leczeniu przede wszystkim należy podejmować środki profilaktyczne. Można kupić lub dostosować ekran komputera tak, aby oszczędzał nasze oczy. Poza tym należy robić częste przerwy w pracy przy komputerze, kierować wzrok na różne przedmioty i w różne kierunki. Można często pocierać oczy i nie zapominać o mruganiu. Przed snem można stosować okłady np. z nagietka. Poza tym w aptece dostępne są różnego typu preparaty nawilżające, zapobiegające wysuszaniu, dostosowane do osób które pracują przed komputerem.

W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę zapalnie spojówek, jęczmień, atak jaskry, skoki ciśnienia, uszkodzenia rogówki np. przez szkła kontaktowe, urazy oka oraz niektóre choroby oczodołu. Dlatego w celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczny jest kontakt z okulistą.