Operacja gruczołu krokowego i kamienie w woreczku żółciowym
Mam 74 lata. W 1991r. miałem operację gruczołu krokowego, wczoraj podczas badania USG jamy brzusznej stwierdzono kamienie w woreczku żółciowym (dolegliwości od wielu lat) i - ku mojemu zaskoczeniu - duży przerost gruczołu krokowego. Od czasu operacji miałem częstsze oddawanie moczu, też w nocy, badanie PSA wykazało 40. Od wielu lat regularnie zażywałem lek Undestor, dla którego przerost prostaty jest przeciwwskazaniem, ale ja byłem pewien, że tego gruczołu krokowego nie posiadam, czy na pewno mam raka?

MĘŻCZYZNA, 74 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Opis na razie nie wskazuje na złośliwy proces nowotworowy w obrębie narządu krokowego. Przyczyną może być przerost gruczołu krokowego - jest to zmiana łagodna. Ale z pewnością sprawa wymaga wyjaśnienia i pogłębienia diagnostyki. Niestety konieczna jest ponowna konsultacja z lekarzem urologiem (jeżeli nie była Pan w poradni dłużej niż rok - konieczne jest skierowanie). Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badania ultrasonograficznego prostaty, biopsja narządu oraz ponowna ocena PSA. Warto również w ramach podstawowej opieki zdrowotnej wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Pozdrawiam