Operacja usunięcia gruczołu tarczycy a palenie papierosów

30 marca mam operację na nadczynność przytarczyc usunięcie dwóch gruczolakow jestem palącą osoba ,kiedy najpóźniej muszę odstawić papierosy ??czy taka operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym??czy jest niebezpieczna ?,bardzo się boje

Witam!
Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Czy jest niebezpieczna - jak każdy zabieg w znieczuleniu ogólnym, ale każdy dobry anestezjolog potrafi sobie z tym poradzić. Co do papierosów to są sprzeczne opinie, jedni mówią o odstawieniu przynajmniej dwa tygodnie przed, ale już słyszałem opinie jednego z bardzo znanych profesorów anestezjologii, który twierdził, że odstawienie papierosów powoduje, że reaktywność dróg oddechowych jest znacznie większa i on woli, żeby chory nawet w dniu zabiegu zapalił papierosa. Teoretycznie powinien pan odstawić papierosy.
Pozdrawiam.