Opis wyniku RTG kręgosłupa i bóle kręgosłupa lędźwiowego
Witam ,oto opis wyniku badania rtg mojego kręgosłupa: zniesiona lordoza kręgosłupa lędźwiowego,nieznaczne skrzywienie w lewo,nie zrośnięty łuk kręgowy S1. Unikam dźwigania. Miesięczna rehabilitacja (ćwiczenia,elektrostymulacja) nie przyniosła poprawy.Ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego dokucza przez cały dzień.Czekam w kolejce na konsultację lekarską.Jak się leczy te schorzenia? W jakich przypadkach konieczna jest operacja?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
Co do operacji konieczna jest ocena bardziej dokładnym badaniem obrazowym jak rezonans lub tomografia. Proponuje udac sie do lekarza ortopedy , po badaniu bedzie mozna coś więcej powiedzieć i zalecić odpowiednie dalsze postepowanie.
Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne