Opuchlizna po zabiegu mastektomii

W marcu tego roku miałam przeprowadzoną mastektomię. Około 1,5 miesiąca ściągano mi chłonkę. Obecnie masuję i rozciągam miejsca naokoło blizny (zgodnie z zaleceniem lekarza). Martwi mnie opuchlizna pod blizną i uczucie przycementowania blizny do podłoża. Co mogłabym zrobić, żeby sobie pomóc. Do lekarza mam się zgłosić za trzy miesiące. Jestem na Tamoxifenie-EGIS. Dziękuję i pozdrawiam

Witam serdecznie! Przede wszystkim warto byłoby ocenić czy w miejscu blizny nadal nie gromadzi się chłonka. U niektórych pacjentek konieczne jest powtarzanie co jakiś czas nakłucia i ściągnięcia chłonki z okolic blizny. W związku z tym warto aby zobaczył Panią lekarz - może być na początek lekarz rodzinny, który może Panią skierować do chirurga ("zwykły" chirurg bez problemu poradzi sobie ze ściągnięciem chłonki). Okolice blizny może Pani spróbować smarować np. żelem z arniką, który zmniejsza obrzęk. Można ewentualnie spróbować robić okłady z altacetu. Pozdrawiam serdecznie