Opuchnięcie kości dużego palca a haluksy

Od kilku dni boli mnie duży palec u lewej stopy. Kość od dużego palca jest opuchnięta i boli nawet kiedy ie chodzę. Podejrzewam haluksa ponieważ moja babcia miała i tata też. Ból jest momentami nie do zniesienia. Co mam robić? Czy są jakieś sposoby na ten ból?

Szanowna Pani

Haluks, czyli paluch koślawy jest zniekształceniem w budowie stopy, szczególnie I kości śródstopia (która ustawia się szpotawo, czyli do wewnątrz) oraz paliczków palucha (który ustawia się koślawo, czyli na zewnatrz).
Pani dolegliwości - ból i opuchnięcie palucha to za mało by odpowiedzialnie wypowiedzieć się i Pani poradzić, ponieważ przyczyn takich dolegliwości może być wiele, np. zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego, podagra, a haluks jest tylko jedną z możliwości. To co można Pani poradzić bez badania, rtg itp. to by Pani zakupiła lek przecizapalny np. Meloxicam i pobierala go przez kilka dni. Niezaleznie od tego, warto by Pani wybrała się do lekarza, choćby rodzinnego, który jest w stanie poradzić Pani na część z możliwych przyczyn. Jeśli problemy rzeczywiście bedą wynikać z haluksa, wówczas skieruje Panią do ortopedy, ponieważ ta choroba wymaga leczenia specjalistycznego.
Jeśli jest Pani ciekawa przyczyn i sposobów leczenia haluksów, proszę przejrzeć stronę Kliniki specjalizującej się w leczeniu haluksów - www.halluxcenter.pl.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski