Osteopenia, dyskopatia, bolesność łokci, kolan a wyniki badania przeciwciał Borrelia IgG
Proszę o interpretację wyników p-ciała borrelia IgG 31,24 RU/ml: ujemny <16, wątpliwy 16->22, dodatni >=22 oraz p-ciała borrelia IgM 3,41 RU/ml: ujemny <16, wątpliwy16-<22, dodatni>=22. Nie było rumienia, obecnie bolą mnie w zgięciach łokcie, kolana, kręgosłup. Mam stwierdzoną osteopenię. Wynik RTG kregosłupa-szyjny -dyskopatia i zwyrodnienia; piersiowy zmiany zwyrodnieniowe i skolioza lewowypukła z rotacją kręgów wzdłuż osi długiej

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Wynik ten oznacza, że miała Pani kontakt z boreliozą w przeszłości. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.