Osteopenia u 45-letniego mężczyzny

Mam 45lat.Jestem mężczyzną.Stwierdzono u mnie już kilka lat temu osteopenię,tzn.w Przychodni Leczenia Osteoporozy. Zalecono mi tam przyjmowanie wapna z wit.D3 oraz tranu. Czy to nie jest ewenement,że mężczyzna w wieku ma już takie schorzenie?Aha,poziom hormonów mam w normie. Co mogło spowodować moją osteopenię? Czy jakieś zaburzenia we wchłanianiu wapnia? Jarek z Łodzi

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, biorąc pod uwagę Pański wiek, najprawdopodobniej przyczyną zmniejszonej masy kostnej są przyczyny wtórne, do których zalicza się: niedobory hormonalne, małą podaż wapnia, witaminy D, niedobór/nadmiar białka, alkoholizm, nadmierne spożywanie kawy, siedzący tryb życia, choroby układu pokarmowego, choroby nerek, choroby reumatyczne, choroby układu oddechowego, krwi i stosowane leki, w tym głównie glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe. Proszę o konsultację z lekarzem prowadzącym, który po zebraniu wywiadu i badaniach wskaże najbardziej prawdopodobną przyczynę Pańskich dolegliwości. Pozdrawiam.