Prolia na osteoporozę

Dzień dobry, mam na imię Stanisław, mam 54 lata. Chciałbym zapytać, czy jest sens stosować w moim wieku lek na osteoporozę Prolia (denosumab)? Chodzi mi o takie przyjmowanie go profilaktycznie, aby bardziej zapobiec chorobie niż później ją leczyć. Słyszałem same dobre opinie o tej Prolii, ale nie nie jestem pewny co do tego, kiedy tak naprawdę ma ona zastosowanie. Czy ewentualnie jest jakiś inne lek - zamiennik, który mógłbym przyjmować w moim wieku i byłby odpowiedni w opisanej przeze mnie wyżej sytuacji? Do jakiego lekarza powinienem się udać z takim pytaniem? Jakie opinie o leku Prolia mają Państwo, czy jest to rzeczywiście dobry i pomocny lek? Jest skuteczny, można go bez obaw stosować? No i jak z jego ceną, czy jest przystępna? Z góry dziękuję za odpowiedź, na pewno bardzo mi pomoże. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Prolia to lek, kótrego substancją czynną jest denosumab. Preparat stosowany jest w dwóch wskazaniach, a mianowicie: u kobiet po menopauzie w leczeniu osteoporozy, u których występuje zwiększone ryzyko złamań oraz u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego, w leczeniu utraty masy kostnej w przebiegu ablacji hormonalnej u mężczyzn, u których występuje zwiększone ryzyko złamań. Preparatu tego nie stosuje sie więc w opisanej przez Pana sytuacji. Lek stosuje się podskórnie. Może on wywoływać obajwy niepożądane tj. zakażenia układu moczowego czy układu oddechowego, zaparcia, wysypkę oraz bóle kończyn.

Osteoporozie mozna zapobiegać poprzez inne działania. Okazuje się, że osoby, kóre uprawiają sport mają większą masę kostną i przez to sa mniej narażone na wystąpienie osteoporozy. W dodatku można odstawić używki takie jak alkohol czy papierosy. Poza tym do osteoporozy mogą przyczyniać się niektóre leki. W takich wypadkach konieczne może okazać się ich odstawienie lub zmiana dawkowania. W tej sprawie proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Poza tym można stosować preparaty uzupełniające niedobory fosforu, wapnia czy witaminy D3. Przy wystąpieniu objawów osteoporozy nalezy unikać wystąpienia złamań czyli np. upadków.

Jeśli chodzi o Pańską sytuację to chciałam zapytać czy wykonywał Pan już badanie pomiaru gęstości kości? Jesli istnieją wskazania, mozna takie badanie przeprowadzić. Co do preparatu prolia to odradzam jego stosowanie w Pana przypadku. Jest on dopuszczony do stosowania jedynie przy występowaniu określonych wskazań i nie należy stosować go profilaktycznie. Proszę raczej skupić sie na odstawieniu używek i dużej ilości ruchu. Można też spożywać niekóre suplementy diety. W sprawie porady proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który może wskazać odpowiedni suplement diety.