Podejrzenie densytometrii przy osteoporozie

Witam ! Mam pytanie, które nie wiem do konca do jakiego specjalsity powinnam skierować. Dotyczy ono OSTEOPOROZY. Mam 22 lata, leczylam sie ok.10 lat temu (przez 6mies) sterydami i rok temu miałam robione badanie : densytometrię wskażnik wykazał 0.70 BMD ( lub bo nie wiem jak odczytać z 2 str. wykresu -4 YA T-score) i stwerdzono osteoporozę u mnie ale podczas bad. morfologii poziom Ca to 2.42mmol/l s norma to 2.15-2.55 czy cierpie na to schorzenie czy nie?Baaardzo prosze o odp z góry dziekuje !

Witam serdecznie,
Steroidoterapia jest jednym z czynników ryzyka zschorowania na osteoporozę. Tymbardziej, która trwa dłużej niż 3 miesiące. Związku z tym, że u Pani leczenie steroidami trwało 6 miesięcy to u Pani występuję większe ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Jedynym badaniem, które stanowi tzw. "Złoty standard" w diagnostyce osteoporozy jest badanie densytometryczne, w lokalizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bliższego końca kości udowej (szyjka kości udowej). Jeśli miała Pani wykonane badanie w tych lokalizacjach i lekarz stwierdził osteoporozę, to rzeczywiście w 100 % cierpi Pani na osteoporozę. U osób chorych na osteoporozę ooziom wapnia we krwi, nke zawsze jest obniżony, ponieważ 99% wapnia w organizmie znajduję się w kościach. Natomiast 1% znajduję się w przestrzeni międzykomórkowej i to właśnie ten poziom jest oznaczany w badaniu laboratoryjnym. Wówczas jeśli będzie za mało wapnia w tych przestrzeniach międzykomórkowych, to organizm będzie traktował nasz układ kostny jako "spichlerz" i "wyciągał" wapń z kości w celu uzupełnienia wapnia w przestrzeni międzykomórkowej. Wówczas w badaniu laboratoryjnym poziom wapnia będzie w normie, a kości będą odwapnione co skutkować będzie zmniejszoną mineralną gęstością kości czyli osteopenią lub odteoporozą. Jeśli w densytometrii wyszła osteoporoza wówczas zaleca się pacjentom zbadanie poziomu witaminy D3 ponieważ jej niedobory w większości powodują obniżenie gęstości kości w rezultacie prowadząc do osteopenii lub osteoporozy.
Profilaktyczne zaleca się wszystkim przyjmowanie witaminy D3 w okresach jesienno-zimowych (wrzesień-kwiecień) w celu uzupełnienia niedoboru witaminy D3, który występuje w tym okresie.
Najlepiej jakby Pani udała się do Poradni Leczenia Osteoporozy lub Por4adni Reumatologicznej lub lekarza rodzinnego w celu konsultacji i włączenia leczenia.

Pozdrawiam serdecznie