Przyczyny osteoporozy

Mam osteoporozę stwierdzoną badaniem densytometrycznym kręgosłupa -3,2 (mężczyzna wiek 50) Czy oprócz samego leczenia osteoporozy powinienem dochodzić jej przyczyny. Niestety mój lekarz reumatolog nie wykazuje zainteresowania takim działaniem. Zresztą również nie był zainteresowany diagnozowaniem samej osteoporozy mimo istniejących ku temu przesłanek. Ale to możne dlatego że chciałem to uzyskać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego Czy powinienem jeszcze dochodzić przyczyny mojej osteoporozy ?

Witam! Pojawienie się osteoporozy najczęściej jest wynikiem procesów starzenia się organizmu, czynników genetycznych oraz zbyt małej podaży wapnia i witaminy D w pokarmie. Zawsze w przypadku pojawienia się tego typu zaburzeń warto wykonać podstawowe badania krwi (morfologia, OB, stężenie elektrolitów - Na, K, Ca, P, ocena funkcji nerek - kreatynina, mocznik).