Badania w profilaktyce raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza staje się coraz częściej wyleczalny. Aby zdiagnozować ten nowotwór i zadziałać w odpowiednim momencie warto zrobić badania molekularne ? które być może w przyszłości będą mogły również określić grupę ryzyka zachorowań na nowotwór.

Witam serdecznie!

Podtyp M2 ostrej białaczki szpikowej (OBS) obejmuje około 30-45% wszystkich zachorowań na OBS. Nie u wszystkich chorych jednak przebiega tak samo. Istotne znaczenie ma badanie genetyczne komórek białaczkowych. Mogą zawierać pewne cechy genetyczne, które mają wpływ na rokowanie. I tak korzystną zmianą w genotypie (zestawie genów) komórek białaczkowych jest tzw. translokacja t(8;21). Podejrzewam, że jest to równoznaczne z tym, co Pani opisuje jako "pozytywnie rokujący gen".
W przypadku obecności powyższej zmiany genowej, rokowanie jest korzystne - około 50% pacjentów udaje się wyleczyć tylko za pomocą konwencjonalnej chemioterapii. W przypadku braku - rokowanie jest gorsze.

Pozdrawiam serdecznie
 

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy