Ostra białaczka szpikowa - typ M2, jakie rokowanie?

Mój tata jest właśnie po leczeniu indukującym, po wykrytej ostrej białaczce szpikowej. Jakie rokowanie jest dla następującego typu białaczki? Ostra białaczka szpikowa bez specyfikacji innej niż morfologiczna (FAB-M2, MDS-t), AML1/ETO(-), FLT-3 (-). Nie ma na dokumentach leczenia z kliniki zapisu, że jest translokacja t(8;21). Czy oznacza to, że nie ma tej translokacji i nie ma korzystnych wskaźników i lepszych rokowań na wyleczenie?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Białaczka szpikowa wysokiego ryzyka: obecność zmian w chromosomach 5 i 7, FLT3 (+)

Białaczka szpikowa niskiego ryzyka:  NPM1 (+), translokacje pomiędzy chromosomami 15 i 17, 8 i 21, zmiany w chromosomie 16

Oprócz tego istotne dla rokowania są:

Biorąc pod uwagę powyższe informacje - u Taty obecny jest niekorzystny czynnik rokowniczy czyli FLT3 (+). Z tego co Pani pisze - brak korzystnej dla rokowania translokacji 8;21.

Nie oznacza to, że nie ma szans na wyleczenie. Istnieją być może procentowo niższe szanse na osiągnięcie remisji niż w przypadku pozytywnych czynników rokowaniczych, ale nie należy tracić nadziei.

Pozdrawiam serdecznie