Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ostra białaczka szpikowa - typ M2, jakie rokowanie?

Mój tata jest właśnie po leczeniu indukującym, po wykrytej ostrej białaczce szpikowej. Jakie rokowanie jest dla następującego typu białaczki? Ostra białaczka szpikowa bez specyfikacji innej niż morfologiczna (FAB-M2, MDS-t), AML1/ETO(-), FLT-3 (-). Nie ma na dokumentach leczenia z kliniki zapisu, że jest translokacja t(8;21). Czy oznacza to, że nie ma tej translokacji i nie ma korzystnych wskaźników i lepszych rokowań na wyleczenie?

ponad rok temu

Receptor dodatni w raku żołądka

Witam serdecznie,

Białaczka szpikowa wysokiego ryzyka: obecność zmian w chromosomach 5 i 7, FLT3 (+)

Białaczka szpikowa niskiego ryzyka:  NPM1 (+), translokacje pomiędzy chromosomami 15 i 17, 8 i 21, zmiany w chromosomie 16

Oprócz tego istotne dla rokowania są:

Biorąc pod uwagę powyższe informacje - u Taty obecny jest niekorzystny czynnik rokowniczy czyli FLT3 (+). Z tego co Pani pisze - brak korzystnej dla rokowania translokacji 8;21.

Nie oznacza to, że nie ma szans na wyleczenie. Istnieją być może procentowo niższe szanse na osiągnięcie remisji niż w przypadku pozytywnych czynników rokowaniczych, ale nie należy tracić nadziei.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy