Jak przestanie boleć
Przemijające zapalenie stawu biodrowego nazywane coxitis fugax dotyka często dzieci między 3 a 10 rokiem życia, przeważnie chłopców. Jeśli chodzi o etiologię, to w wielu przypadkach pozostaje ona niejasna. Często jest to etiologia wirusowa lub bakteryjna i wtedy zapalenie stawu biodrowego występuje po infekcji dróg oddechowych i towarzyszą mu objawy uogólnione, takie jak gorączka i osłabienie.
W przypadku Pani syna mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym. Odczyn ASO jest to badanie wykrywające obecność przeciwciała przeciwko antygenom powierzchniowym paciorkowców - streptolizynie O. Jeśli wynosi on ponad 200, a u dzieci ponad 333 to świadczy to o zakażeniu paciorkowcami hemolizującymi grupy A. Tak też jest w przypadku Pani syna, dobrze, że stosunkowo szybko zostało wdrożone odpowiednie leczenie.
Jeśli chodzi o objawy bakteryjnego zapalenia stawu biodrowego to jest to bolesność w stawie, szczególnie przy chodzeniu, zaczerwienienie stawu biodrowego, bolesność w pachwinie, często również w stawie kolanowym oraz utykanie przy chodzeniu. Dodatkowo mogą wystąpić mimowolne skurcze mięśni. Przy zakażeniu bakteryjnym często pojawiają się objawy uogólnione tj. gorączka. Poza tym w wywiadzie pojawia się zakażenie dróg oddechowych tj. angina.
W diagnostyce wykorzystuje się podstawowe badania krwi, w których można znaleźć parametry świadczące o infekcji, punkcję stawu, usg pomocne przy punkcji stawu oraz badanie rtg.
Jeśli chodzi o leczenie bakteryjnego zapalenia stawu biodrowego to podstawą jest podawanie antybiotyku. Przez około 2-3 tygodnie podaje się go dożylnie, potem doustnie przez około 3-4 tygodnie po zakończeniu leczenia dożylnego. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ takie jak paracetamol. Czasami konieczne jest nacięcie stawu i zastosowanie drenażu. Bardzo ważną rolę odgrywa fizjoterapia, zwłaszcza przy zastosowaniu drenażu. Stosowana jest laseroterapia, magnetoterapia, różnego rodzaju ćwiczenia oraz czasami również krioterapia.
Kończynę można obciążać o około 2-3 tygodniach, ale wszystko zależy od tego jak nasilone są dolegliwości bólowe. Jeśli u Pani syna prowadzona jest rehabilitacja, to wtedy fizjoterapeuta pomoże zdecydować o tym, w którym momencie jakie obciążenia stawu są najlepsze. Podstawą leczenia jest antybiotykoterpia i najważniejsze jest, aby w tym względzie stosować się do zaleceń lekarskich i nie przerywać leczenia przedwcześnie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak postępować przy zapaleniu stawu biodrowego u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki badań i poziom ASO – odpowiada Lek. Bianka Małczuk
- Surowicze zapalenie stawu biodrowego u 6-letniego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Wartość ASO w morfologii 8-latki – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak długo może trwać zapalenie stawu biodrowego u dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Zapalenie stawu biodrowego u 4-latka – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Bolesność stawów a wynik badania ASO – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie badania przy podwyższonym ASO? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Silne bóle stawów kolanowych, łokciowych i biodrowych – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- WYNIK BADANIA - dziecko 7-letnie – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Co oznacza płyn w stawie biodrowym?
Co oznacza płyn w stawie biodrowym? Zwykle jest to
Zapalenie stawu biodrowego - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą, która cha
Zapalenie stawu biodrowego u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie stawu biodrowego u dziecka jest chorobą,