Palenie papierosów przez okres ciąży

Jestem w 25 tyg ciazy niestety jestem osoba paląca papierosy Od początku ciąży wiem że szkodzę dziecku nie rzuciłam jedynie ograniczyłam się z il wypalanych pap.Jednak coraz częściej myślę o rzuceniu tylko spotkałam się zróżnymi poglądami na ten temat . Dużo osób twierdzi że jest już za późno żeby odstawić nikotyne że teraz mogłabym gorzej zaszkodzić dziecku odstawiając papierosy bo dziecko jest już uzależnione)niż paląc dalej. Nie wiem co robić rzucić czy popalać do narodzin??

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, rzucić palenie warto w każdym momencie, zwłaszcza w ciąży. Palenie papierosów w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Może spowodować uszkodzenie układu nerwowego z upośledzeniem umysłowym dziecka włącznie. Nikotyna kurczy naczynia krwionośne, szczególnie łożyska, przez co dziecko jest mniej utlenowanie. Ponadto, zwiększa ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego w ciąży i rzucawki. Wybór należy do Pani.

Pozdrawiam