Palenie papierosów w okresie pooperacyjnym po zabiegu usunięcia zaćmy

W styczniu bede miec zabieg usuniecia zacmy. Wiem, jakie sa ograniczenia, ale...Od la pale, wiem,ze to nie OK, ale zapewne nie przestane. CO mam robic? Moze nieco ogranicze, ale czy cos grozi w zwiazku z paleniem a okresem pooperacyjnym zacmy? Moze choc przez tydzien sie powstrzymam do kilku...Masakra...Dalej, jak dlugie jest zwolnienie lekarskie po takiej operacji...jestem calkiem sama, czy dam rade sama wrocic i sama wszystko w domu? PO operacji kregoslupa sama dalam rade we wszystkim..

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, palenie papierosów jest jedna z cech predysponujących do rozwoju zaćmy i powinno byc całkowicie zaprzestane, rownież po operacji. Rozumiem Pani sytuacje, ale zaprzestanie palenia jest dla Pani najlepszym rozwiązaniem ze względów zdrowotnych (ma negatywny wpływ na cały organizm!) i prosze w ten sposób na to spojrzeć. Pozdrawiam