PCOS a przyjmowanie leków

Dzień dobry pani Doktor mam pytanie wykryto u mnie zespół policystycznych jajników , dostałam leki spironol , vibin mini , i metformax 500 .Chciałam się zapytać czy metformax muszę brać ? bo mam właśnie problem z dużymi tabletkami otóż mam problemy z połykaniem dużych tabletek .Przeraża mnie ich wielkość . A lek taki jak vibin brać w czasie pierwszego cyklu,a czy spironol zatrzymuję wodę w organiźmie .Bo moja mama zauważyła że szczuplej wyglądam .Dziękuję za odpowiedź .

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, spirometria, działa przeciwko zatrzymywaniu płynów w organizmie, powinna Pani brać metformax, gdyż ten lek poprawia tolerancję glukozy. Proszę stosować się do zaleceń ginekologa. Jeśli nie toleruje Pani tabletek, proszę skonsultować się z lekarzem, który może zmiennić preparat na inny z tą samą substancją czynną. Pozdrawiam