Pęknięte szkliwo zęba po zdjęciu aparatu ortodontycznego

witam,wczoraj po 16 miesiacach zdjęłam aparat stały metalowy,dziś przeglądając zęby zauwazyłam ze szkliwo na jednym jest popekane,rysa idzie od dziasła aż po sam koniec,czy to wina ortodonty,czy mogła mi uszkodzic zęba przy zdejmowaniu aparatu bądź ściąganiu kamienia?,jest to bardzo widoczne pęknięcie i napewno zobaczyłabym je nawet z założonym aparatem,co powinnam teraz zrobić? Czy da się to jakoś naprawić?

Witam
Do pęknięcia szkliwa dochodzi z różnych przyczyn, ale nie wiązałabym tego z zabiegiem ściągania kamienia lub ściągania aparatu, najczęściej przyczyna jest urazowa- uderzenie w ząb, zbyt silne nagryzienie zębem. Jeżeli pęknięcie przeszkadza bardzo wizualnie, na ząb można wykonać licówkę.

Lek. dent. Katarzyna KochaĹczyk

leczenie ortodontyczne u dorosłego to pewien kompromis, działanie sił na zęba nie jest obojętne
jeśli okluzja jest prawidłowa - a po zakończeniu leczenia powinna być - to jeśli pęknięcie nie daje objawów to nic z tym nie robimy
pozdrawiam
]lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk