Pępowina dwunaczyniowa w USG prenatalnym

Witam , właśnie na drugim badaniu usg prenatalnym wykryto u mnie pępowinę dwunaczyniową choć nie wiem dlaczego nie zobaczono tego przy pierwszym badaniu czy to jest coś poważnego lekarz krótko który wykonywał badanie stwierdził krótko że nie a jaka jest Państwa opinia?

Witaminy w ciąży

Lek. Marta Gryszkiewicz

Prawidłowo pępowina zawiera trzy naczynia. Najczęstszą anomalią budowy pępowiny jest pępowina dwunaczyniowa(brak w niej jednej tętnicy). W 75% nie wiąże się to z innymi patologiami u płodu. Jednak w 25% koreluje ona z innymi wadami - najczęściej serca lub nerek. Dlatego też USG połówkowe przed 24 tygodniem powinno być wykonane szczegółowo z oceną w/w narządów. Lekarz podczas badania w przypadku wątpliwości dotyczących budowy serca, może dodatkowo zlecić echo serca płodu.