VSD, czyli ubytek przegrody międzykomorowej a USG
Witam! U mojego martwo narodzonego dziecka (w 34 tyg. ciąży) stwierdzono w wyniku sekcji wadę serca VSD o średnicy 1,5 cm. W ciąży miałam 4 badania USG (te zwykłe nie trójwymiarowe) i żadne tej wady nie wykryło. Spotkałam się ze sprzecznymi opiniami lekarzy: jeden stwierdził, że VSD wykrywa tylko badanie USG trójwymiarowe, a drugi lekarz powiedział, że nawet to zwykłe USG powinno pokazać wadę. Proszę więc o odpowiedź na pytanie: czy zwykłe USG powinno wykryć wadę VSD? Skąd w ogóle taka wada VSD się bierze - czy jej powstanie jest uwarunkowane genetycznie czy nie? Zastanawiam się nad tym w kontekście ewentualnych kolejnych starań o dziecko - jakie jest prawdopodobieństwo, że w przypadku kolejnej ciąży znów wykryta zostanie wada VSD? Czy można ewentualnie wykryć ją wcześniej za pomocą jakichś badań i podjąc odpowiednie leczenie, które da szansę dziecku? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
USG
Witam serdecznie, VSD, czyli ubytek przegrody międzykomorowej jest najczęstszą wadą wrodzoną serca. Jej uwidocznienie możliwe jest zarówno w badaniu 3D jak i 2D. Oceny serca powinno dokonywać się przy drugim badaniu ultrasonograficznym płodu, tzw. badaniu połówkowym, przypadającym na około 18-22 tydzień tydzień ciąży. W czasie badania lekarz powinien ocenić położenie i wielkość serca, rytm serca, obraz czterech jam serca oraz obraz śródpiersia płodu, a w przypadku zauważenia nieprawidłowości powinien skierować na dalszą diagnostykę do kardiologa prenatalnego. Pozdrawiam