Ubytek przegrody międzykomorowej

Po wykonaniu echa serca u mojego syna stwierdzono, że przegroda między komorami w jednym miejscu jest bardzo cienka i przepuszcza troszkę krwi. Komora prawa jest w granicach normy, więc powiedziano, że mam się nie martwić. Za pół roku zalecono kontrolę. Mam pytanie, czy są leki na tego typu schorzenie i jest nadzieja, że naprawi się to samo, gdyż syn jest w wieku dojrzewania - ma 14 lat. Czy naprawdę nie trzeba się martwić, czy trzeba już teraz podjąć jakieś leczenie. Lekarz uspakaja. Proszę o poradę.
MĘŻCZYZNA, 14 LAT ponad rok temu

Echo serca

Echo serca to inaczej elktrokardiografia. Jest to badanie serca. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kardiolog dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym polega to badanie.

Lek. Jakub Krawczyk
38 poziom zaufania

Witam serdecznie! Ubytek przegrody międzykomorowej jest najczęstszą wadą wrodzoną serca diagnozowaną po urodzeniu. Nie należy jednak przesadnie martwić się nazewnictwem - wada serca, ponieważ wiele z tych ubytków zamyka się spontanicznie jeszcze w wieku dziecięcym. Pozostała część, która pozostaje dalej obecna u dorosłego człowieka, w większości nie wywołuje objawów ani progresji do cięższej choroby. Diagnostyką tego stanu jest wykonanie echa serca, które u syna zostało wykonanie i ocena pomiarów struktur serca, wskazująca na wielkość przecieku. Na tej podstawie można wysunąć wniosek o prawidłowej lub nieprawidłowej pracy serca. W dalszym etapie leczenia, większość tych ubytków może podlegać jedynie regularnej obserwacji. Jeżeli w tym badaniu wszystko wyszło w porządku to nie należy się martwić i postępować według wskazań lekarza prowadzącego. Na następnej kontroli proszę dokładnie zapytać o wszystkie wątpliwości związane z leczeniem i dalszym postępowaniem. Musi Pani wiedzieć, że właściwą decyzję o leczeniu może podjąć tylko lekarz prowadzący, a diagnostykę kardiologiczną dzieci prowadzą zawsze ośrodki specjalistyczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty