Pielęgnacja rany po operacji przepukliny

Jestem po operacji przepukliny pępkowej, czym pielęgnować ranę po cięciu żeby nie było blizny

Witam. Blizna będzie - można jedynie powalczyć by była mało widoczna: w trakcie gojenia rany natłuszczanie (alantan, maść nagietkowa) na zagojoną ranę - bliznasil, po miesiącu można dołączyć masowanie z uciskiem contratubexem.

Po przecięciu skóry na całej grubości zawsze powstanie blizna. Aby była ona jak najmniej widoczna, należy pamiętać o codziennej higienie (myjemy bliznę normalnie pomimo obecności szwów skórnych), a po usunięciu szwów można rozważyć używanie plastrów silikonowych dostępnych w aptece bez recepty i/lub żele z silikonem (używamy ich 2 razy dziennie przez minimum miesiąc, ale im dłużej, tym lepiej).