Pierwotny brak miesiączki - czy możemy współżyć bez zabezpieczenia?

Witam. Niedawno dowiedziałem się, że moja dziewczyna nie ma okresu, czyli ma pierwotny brak miesiączki potwierdzony badaniami;( Jak się orientuję to krwawienie oczyszcza układ rozrodczy kobiety. Ona nie ma krwawienia, wiec moje pytanie brzmi czy mogę kochać się z nią bez zabezpieczenia i szczytować w niej? Czy pochwa oczyści się ze spermy tam pozostwionej? Pytam bo nie wiem, jak z tym jest, a chcę dla niej jak najlepiej. Krwawienie oczyszcza, a gdy go nie ma, to co? Z góry dziekuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienie miesięczne oczyszcza jedynie w potocznym znaczeniu. Jest to jeden z elementów cyklu płciowego kobiety, podczas którego, o ile nie dojdzie do zapłodnienia, dochodzi do złuszczenia się endometrium macicy. W kolejnym cyklu endometrium się odbudowuje, by ponownie się złuszczyć.

Pierwotny brak miesiączki jest bardzo niepokojacy. Może świadczyć o schorzeniu rozwojowym bądź hormonalnym, które może utrudniać czy uniemożliwiać zajście w ciążę.

Jednocześnie nie musi być to powodem do zaniechania współżycia. Nie ma w takim wypadku zwiększonego ryzyka zakażenia, choć należy oczywiście pamiętać o zachowaniu higieny przed współżyciem.

Pozdrawiam serdecznie!