Plamienie przed miesiączką. To normalne?

Dzień dobry, tabletki antykoncepcyjne H*** (dwuskładnikow) zażywam już prawie od roku. Biorę je regularnie, zdarzają mi się opóźnienia w granicach 3-4 godzin. Nie zażywałam ostatnio żadnych środków osłabiających. Ostatnią miesiączkę tzw. krwawienie z odstawienia miałam tak jak zwykle od czwartego dnia przerwy. Obfite jak zwykle. Jednak niepokoi mnie to, że w pierwszym dniu przerwy zauważyłam jasnobrązowy ślad na bieliźnie. Zdarzyło się to raz i później nie powtórzyło. Mam stwierdzoną nadżerkę, mieszczę się w drugiej grupie i nie było dotąd wskazań do jej usuwania. Zastanawiam się, czy to normalne czy może powinnam się niepokoić? I czy martwić się, że skuteczność tabletek jest zmniejszona? Tak się zastanawiam, czy nie jest to efekt podrażnienia wskutek depilacji kremem, który mógł się znaleźć na wargach sromowych u wejścia do pochwy, a którą wykonywałam parę godzin wcześniej?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli przyjmowała Pani tabletki prawidłowo, to plamienie najprawdopodobniej wynika z depilacji. Jeśli jest plamieniem poprzedzającym miesiączkę, to przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji nie powinno oznaczać zmniejszenia jej skuteczności.