Plamienie z układu moczowo-płciowego

Witam! Mam 41 lat i jestem w 6. tygodniu ciąży i od dnia wczorajszego zauważyłam, że przy oddawaniu moczu pojawia się ciemno-brązowa wydzielina - krew. Co to może być i co to oznacza? Przebywam obecnie w Szwajcarii w górach i tak naprawdę nie wiem co mam robić. Pozdrawiam

Witam! Plamienie z układu moczowo-płciowego zawsze jest objawem niepokojącym. W obecnej sytuacji niezbędne jest ustalenie miejsca krwawienia. Ze względu na opisywany czas pojawienia się wydzieliny oraz jej charakter, domyślam się, że plamienie pochodzi z dróg rodnych. Nie można jednak wykluczyć krwawienia z układu moczowego. Występuje ono jednak zdecydowanie rzadziej oraz powoduje ciemne zabarwienie moczu, którego Pani nie opisuje. Plamienie z dróg rodnych w pierwszych tygodniach ciąży najczęściej wywołane jest niedomogą lutealną, wymagającą suplementacji hormonalnej. Nie można oczywiście wykluczyć innych przyczyn plamień takich jak nadżerki czy polipy szyjki macicy, mięśniaki macicy czy inne zaburzenia. W obecnej sytuacji powinna Pani umówić się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego, który ustali przyczynę dolegliwości. Pozdrawiam