Czy plamienie może wystąpić po roku brania tabletek?

Od roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Y***. W pierwszym miesiącu brania tabletek wystąpiły u mnie plamienia, lecz potem ustały. Minął rok i podczas przyjmowania różowych tabletek wystąpiło niewielkie plamienie, nie w czasie kiedy powinnam dostać okres. Czy to normalne, że po takim czasie znów mam plamienie? Czy może to być skutek uboczny, czy może coś innego? Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

U kobiet, które stosują długotrwale  antykoncepcję hormonalną (nawet kilka lat) może wystąpić krwawienie z dróg rodnych o nieprzewidywalnym przebiegu. Ten typ krwawienia nazywamy krwawieniem przełomowym.

W pierwszej kolejności ginekolog powinien wykluczyć przyczyny organiczne krwawienia - polipy, mięśniaki, nadżerki, i inne). Jeżeli nie stwierdzi żadnego odchylenia w badaniu, to krwawienie takie nie ma żadnego znaczenia medycznego, prócz dyskomfortu kobiety. Takie krwawienie może być ze skrzepami. W razie przedłużania się tego krwawienia, ginekolog może zaproponować modyfikcję antykoncepcji.

serdecznie pozdrawiam!