Plaster antykoncepcyjny na pośladku

Plaster antykoncepcyjny na pośladku Mam pewien problem. Zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne. Pierwszy przykleiłam w górnej części pośladka. W ciągu drugiego dnia użytkowania w środkowej części plastra pojawiła się luka - kiedy siedzę plaster przylega na całej powierzchni, natomiast gdy stoję ujawnia się wspomniana luka tworząca "górkę'. Czy wpływa to znacząco na skuteczność plastra? Powinnam przyklejać go w innym miejscu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Według danych zamieszczonych w ulotce jednego z preparatów transdermalnych: " W przypadku częściowego lub całkowitego odklejenia się systemu transdermalnego, plastra dochodzi do niewystarczającego dostarczania substancji czynnych produktu". A zatem, nawet w przypadku częściowego odklejenia plastra, należy natychmiast ponownie nakleić go w tym samym miejscu albo zastosować nowy. Działanie takie można zastosować, gdy odklejenie trwało do 24 godzin. W przypadku gdy plaster odkleił się ponad 24 h temu, konieczne jest przerwanie aktualnego cyklu stosowania produktu antykoncepcyjnego i natychmiastowe rozpoczęcie nowego cyklu stosowania.
Szczegółowe informacje znajdzie Pani w ulotce.

Wchłanialność leku w postaci plastrów jest przeliczana na powierzchnię przylegania.
Odklejenie może zaburzać ilość wchoniętego leku i tym samym jego działanie.
Proponuję zmienić miejsce naklejania plastra na inne np. skórę ramienia.