Brudny plaster antykoncepcyjny a skuteczna ochrona

Witam. W piątek parę dni temu zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne. Jednak pierwszy plaster już po paru dniach bardzo się pobrudził. Warstwa kurzu czy włókien z ubrań dochodzi do 5 milimetów z każdej strony. Plaster w tych obrębach się odkleja. Czy ze względu na to jest nieskuteczny? Czy jego powierzchnia przyklejona nie kest za mała? Pozdrawiam.

Witam serdecznie. Nie można wykluczyć iż ochrona jest zmniejszona. Oczywiście nie zawsze musi tak być, gdyż zależy to od stopnia odklejenia się plastra. Im więcej plastra prawidłowo przylega do ciała tym oczywiście większa pewność. Konieczne jest dokładniejsze dbanie o miejsce, w którym przyklejony jest plaster.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Częściowe odklejenie plastra może powodować zmniejszenie ochrony przed ciążą. Należy odkleić zabrudzony plaster oraz nakleić nowy. Zmienia się tym samym dzień zmiany plastra. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z ginekologiem.