Czy na pewno jestem odpowiednio zabezpieczona?

Od dwóch tygodni używam plastrów Evra. Wczoraj przykleiłam trzeci plaster.Plaster mam przyklejony tym razem na pośladku, wcześniejsze nakleiłam na uda , nie odkleił się, jednak jego brzegi (kilka milimetrów są tak jakby się zaczynały odklejaćw dwóch miejscach) są pobrudzone i w tych miejscach plaster nie przylega za mocno do skóry i jest pofałdowany, jesli czesto go dociskam, nie odstaje. Czy ma to wplyw na skuteczność tej metody? czy należy zmienić plaster na nowy? Czy jestem zabezpieczona mimo 3 plastra i pierwszej antykoncepcji i bezpiecznie mogę uprawiać sex?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

delikatne odklejenie brzegów plastra Evra nie powinno wpływać na jego skuteczność. To samo dotyczy pobrudzenia plastra czy niezbyt dużego pofałdowania. Wszystko zależy jednak od tego, jak duża powierzchnia plastra nie przylega odpowiednio do skóry. Warto więc obserwować to miejsce i w razie potrzeby kontaktować się ze swoim ginekologiem, który może zalecić zmianę plastra na nowy.

Plastry antykoncepcyjne rozpoczynają swoje działanie już w momencie przyklejenia. Oznacza to, że można współżyć bez obaw o ciążę bezpośrednio po umieszczeniu tej metody antykoncepcji na skórze brzucha, ramienia czy pośladków.

Naklejanie plastra na udo nie jest zbyt dobrym pomysłem, o czym informują nasi eksperci w pytaniach naszych użytkowników: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/naklejenie-plastra-antykoncepcyjnego-na-udo, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plastry-evra-mozna-przyklejac-na-udzie.

Więcej o skuteczności plastrów antykoncepcyjnych przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-plastrow-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.