Początkowa faza Dupuytrena a konieczność operacji

dzien dobry.mam 37 lat i stwierdzono u mnie poczatkowa faze Dupuytren w prawej rece.powiadomiono mnie ze jedyne skuteczne rozwiazanie to operacja.chcialbym sie dowiedziec czy istnieja jakies inne metody leczenia.co mysla panstwo na przyklad o akupunturze itd.dziekuje za uwage i czekam na wasza odpowiedz.do widzenia.grzegorz.

Szanowny Panie, przykurcz Dupuytrena w poczatkowym okresie może być leczony zachowawczo przy zaleceniu stałej kontroli ortopedycznej ( chodzi o monitorowanie rozwoju przykurczu, aby jeśli bedą ku temu wskazania kliniczne wkroczyć w o d p o w i e d n i m momencie z leczeniem operacyjnym polegającym na wycięciu przerosnietgo rozciegna dłoniowego ręki). W pierwszym stopniu przykurczu w ramach leczenia objawowego należy wdrożyć postepowanie rehabilitacyjne: laser, jonoforeza z lekiem p-zapalnym, terapia manualna itd. Należy unikać gawłtownych zmian temperatury oraz wykonywania monotonnych, stale powtarzających sie po kilka godzin czynności wymagających ustawienia palców w pozycji zgięciowej. Najważniejsze w przypadku leczenia zachowawczego jest poddawanie się okresowej kontorli - badaniu ortopedycznemu, szczególnie jeśli zaoberwuje Pan, że pomimo zastosowanego leczenia przykurcz stopniowo nasila się. Pozdrawiam