Podejrzenie anginy i wymaz z gardła

Witam, Mam podejrzenie anginy(bez gorączki, duże migdały, ból gardła trzy dni). Zapisany antybiotyk. Po 3 dniach znaczna poprawa bez leków. Mam podejrzenie,że mogła to być angina wirusowa. Zrobiłam badania: ASO 7IU/mm, OB 30mm/h Czekam na wymaz gardła, ale to jeszcze kilka dni. Czy wynik ASO daje pewne potwierdzenie, że to jednak nie paciorkowiec wywołał anginę i antybiotyk nie jest potrzebny. Zaznaczam, że po 4-ech dniach nastąpiła znaczna poprawa zdrowia i samopoczucia.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany wynik ASO nie wyklucza faktu, że czynnikiem etiologicznym infekcji był paciorkowiec. Proszę bowiem pamiętać, że ok. 20% populacji chorych nie jest zdolnych do wytwarzania antystreptolizyny O. Jeśli jednak jest poprawa kliniczna bez zastosowania antybiotyku to właściwie mamy podstawę by sądzić, że infekcja miała etiologię wirusową.