Podejrzenie zapalenia płuc lub dekompensacji niewydolności serca

Trzy miesiące temu mąż miał wszczepione stenty. Był to 2 zawał (wiek 66 lat). Od miesiąca stan zaczął się pogarszać. Miał takie objawy jak przy grypie, silne pocenie się w dzień i w nocy, ból w nadbrzuszu, duszność, chrząkanie, bladość i okropny spadek wagi ciała. Obecnie jest w szpitalu. Miał robione wszystkie badania, EKG, USG, prześwietlenia, badania krwi. Wyszło wysokie OB 70. Diagnozy nie postawiono, jestem przerażona, bo stan zdrowia męża z dnia na dzień się pogarsza. Proszę o poradę, za którą będę wdzięczna. Pozdrawiam, Teresa

MĘŻCZYZNA, 67 LAT ponad rok temu

Zawał serca

Każdego dnia w Polsce około 300 osób ma zawał serca. Co wywołuje zawał serca mięśniowego oraz jak wygląda jego późniejsze leczenie? Na zadane pytania, odpowiedzi udziela profesor Zbigniew Gaciong.

Witam! Same opisane objawy mogą sugerować zapalenie płuc, ale także dekompensację niewydolności serca i wiele innych przyczyn. Niestety aby powiedzieć coś więcej konieczne jest zbadanie pacjenta oraz wgląd we wszystkie badania dodatkowe, wówczas możliwa będzie ocena całości obrazu klinicznego. Tylko w ten sposób można wykluczyć podejrzewane przyczyny. Jak Pani napisała wszystkie niezbędne badania zostały wykonane. Przyspieszenie OB może się wiązać z wieloma przyczynami, gdyż jest to wskaźnik nieswoisty. Wzrost tego parametru może mieć miejsce w zakażeniach, chorobach nowotworowych i hematologicznych, chorobach tarczycy, niedokrwistości czy urazach. Pomimo tego, że nie postawiono diagnozy być może zastosowano leczenie empiryczne np. antybiotykoterapię empiryczną przy silnym podejrzeniu infekcji. Proponuję jak najczęściej rozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat stanu pacjenta i ewentualnego rozpoznania. Czasami dopiero w trakcie hospitalizacji dochodzi do wyjaśnienia przyczyny dolegliwości. Niestety przez internet na podstawie samego opisu nie można powiedzieć nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty