Podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego

Witam! Dostałam skierowanie do poradni hematologicznej ze względu na podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego (jestem po 3 poronieniach). Chciałam zapytać jakie badania powinnam zrobić przed wizytą aby już mieć ze sobą jakieś wyniki i nie tracić czasu do następnej wizyty bo kolejki są strasznie długie. Słyszałam, że można prywatnie oznaczyć przeciwciała APA tylko zastanawiam się które to mają być w moim przypadku? I ewentualnie w jakiej klasie? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę udać się do lekarza hematologa. Po badaniu będzie można określić odpowiedni panel badań. Sądzę, że należy oznaczyć antykoagulant toczniowy, przeciwciała antykardiolipinowe w klasie IgG lub IgM, przeciwciała przeciw beta-2 glikoproteinie I.

Aleksander Ropielewski

Sugeruję jednak poczekać do wizyty u hematologa, ponieważ potencjalny przekrój badań jakie można wykonać w diagnostyce jest bardzo szeroki i nie koniecznie potrzebny. Po zebraniu wywiadu lekarz zawęzi wachlarz badań. Są to badania kosztowne dlatego warto jednak poczekać, a z wynikami (Wykonanymi na koszt NFZ) może Pani się udać prywatnie do tego samego hematologa.