Witamy,
Na podstawie opisanych objawów oraz wyników badań, można by stwierdzić, że takie leczenie zostało zlecone głównie z powodu pewnego ryzyka zakrzepicy. Na podstawie samego wyniku poziomu przeciwciał, prawdopodobnie nie przepisanoby tego typu kuracji.
Przeciwciała antykardiolipinowe są zaliczane do przeciwciał antyfosfolipidowych. Ich obecność w organizmie zaburza procesy krzepnięcia i sprzyja powstawaniu zakrzepów.
Oznaczenie tych przeciwciał powinny wykonać szczególnie osoby, które miały w przeszłości epizody zakrzepicy, zatorowości czy udaru. Zalecane jest również kobietom po licznych poronieniach lub przedwczesnych porodach, a także osobom z zaburzeniami krzepnięcia oraz z trombocytopenią. Istotnym jest, że w przypadku występowania takich objawów, jak: duszności, płytki oddech, bóle i drętwienie nóg, również powinno się wykonać takie badanie.
Podwyższone przeciwciała antykardiolipinowe, zwłaszcza w klasie IgG nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Czasami może pojawić się sytuacja, że takie przeciwciała pojawiają się nagle bez istotnej przyczyny, a jest to spowodowane przebytą infekcją lub przyjmowanymi lekami. Obecność tych autoprzeciwciał często związane jest z występowaniem chorób autoimmunologicznych, między innymi tocznia rumieniowatego.
Jeżeli w badaniu wystąpił nieznacznie podwyższony poziom przeciwciał, zalecane jest, aby powtórzyć oznaczenie za 12 tygodni. Sam fakt wyniku dodatniego jest tylko czynnikiem ryzyka epizodów zakrzepowych.
Zalecamy wizytę kontrolną u lekarza hematologa lub chirurga naczyniowego, który zdecyduje o ponownych badaniach w celu wykluczenia lub potwierdzenia zespołu antyfosfolipidowego.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-antykardiolipinowe
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-antyfosfolipidowy-charakterystyka-objawy-kuracja
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-antyfosfolipidowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co dokładnie mówi mój wynik? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Badanie zespołu antyfosfolipidowego – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie leczenie w przypadku pozytywnego wyniku badania na przeciwciała kardiolipinowe? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Badanie przeciwciał ANA, ANA1 i ANA2 a zespół antyfosfolipidowy – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Wykrycie mikrozmiany naczyniowej w MRI głowy – odpowiada Magdalena Mroczek
- P/ciała kardiolipinowe – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można podejrzewać zespół antyfosfolipidowy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co jest przyczyną puchnięcia nóg? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Badania po poronieniach – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska