Czy to oznacza, że cierpię na zespół antyfosfolipidowy?

Dzień dobry. Jakiś czas temu w badaniach szpitalnych zostały wykryte u mnie "słabo dodatnie" przeciwciała antykardiolipinowe w klasie IgG, ujemne w klasie IgM. Z tego co wyczytałem to są to autoprzeciwciała należące do grupy przeciwciał antyfosfolipidowych. CZY OZNACZA TO, ŻE JESTEM CHORY NA ZESPÓŁ ANTYFOSFOLIPIDOWY? Antykoagulant toczniowy oraz przeciwciała przeciw beta 2 glikoproteinie wyszły ujemne. Trafiłem do szpitala w sierpniu 2021 r. z powodu zakrzepów w żyłach i pogłębionej małopłytkowości oraz niedokrwistości normocytarnej. Dostawałem zastrzyki przeciwzakrzepowe (Clexane) oraz leki glikokortykosteroidowe. Jednak żadnej konkretnej choroby nie stwierdzono.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Na podstawie opisanych objawów oraz wyników badań, można by stwierdzić, że takie leczenie zostało zlecone głównie z powodu pewnego ryzyka zakrzepicy. Na podstawie samego wyniku poziomu przeciwciał, prawdopodobnie nie przepisanoby tego typu kuracji.

Przeciwciała antykardiolipinowe są zaliczane do przeciwciał antyfosfolipidowych. Ich obecność w organizmie zaburza procesy krzepnięcia i sprzyja powstawaniu zakrzepów.

Oznaczenie tych przeciwciał powinny wykonać szczególnie osoby, które miały w przeszłości epizody zakrzepicy, zatorowości czy udaru. Zalecane jest również kobietom po licznych poronieniach lub przedwczesnych porodach, a także osobom z zaburzeniami krzepnięcia oraz z trombocytopenią. Istotnym jest, że w przypadku występowania takich objawów, jak: duszności, płytki oddech, bóle i drętwienie nóg, również powinno się wykonać takie badanie.

Podwyższone przeciwciała antykardiolipinowe, zwłaszcza w klasie IgG nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Czasami może pojawić się sytuacja, że takie przeciwciała pojawiają się nagle bez istotnej przyczyny, a jest to spowodowane przebytą infekcją lub przyjmowanymi lekami. Obecność tych autoprzeciwciał często związane jest z występowaniem chorób autoimmunologicznych, między innymi tocznia rumieniowatego.

Jeżeli w badaniu wystąpił nieznacznie podwyższony poziom przeciwciał, zalecane jest, aby powtórzyć oznaczenie za 12 tygodni. Sam fakt wyniku dodatniego jest tylko czynnikiem ryzyka epizodów zakrzepowych.

Zalecamy wizytę kontrolną u lekarza hematologa lub chirurga naczyniowego, który zdecyduje o ponownych badaniach w celu wykluczenia lub potwierdzenia zespołu antyfosfolipidowego.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-antykardiolipinowe

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-antyfosfolipidowy-charakterystyka-objawy-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-antyfosfolipidowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.