Podwyższona liczba erytrocytów

Co oznacza podwyższona liczba erytrocytów? Dzień dobry! Co oznacza podwyższona liczba erytrocytów 5.3, rdw-cv 15,1, ptc 0,4, i niższe mcv 78,9 i mch 25,7, stężenie żelaza 44,7, reszta parametrów w normie?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety w opisie podano tylko wybrane wyniki, co uniemożliwia ich wiarygodną interpretację. Sugeruję konsultację z lekarzem POZ, który oceni pełne wyniki w oparciu o dane kliniczne.

Pytanie zadała Pani dawno, odczytałam je dopiero teraz. Rzeczywiście do oceny morfologii potrzebny jest cały wynik. Z tego, co Pani podała, wynika, że prawdopodobnie z powodu obfitych miesiączek traci Pani krwinki czerwone, a z nimi żelazo. To powoduje produkcję małych erytrocytów, które gorzej przenoszą tlen, ale jest ich dużo. Aby uzupełnić niedobory żelaza, trzeba je stosować, przeważnie w tabletkach, minimum pół, czasem cały rok. Mam nadzieję, że dawno podjęła Pani to leczenie i obecnie czuje się już znacznie lepiej. Pozdrawiam.