Podwyższony aspat, CRP i obniżone triglicerydy u 6-latki

O czym świadczą wyniki u 6latki podwyższony aspat 40U/L. Chlorki podwyższone 110 mmol/L podwyższone crp 7,3 mg/L obniżone triglicerydy 59,2 mg/dl oraz podwyższone mxd% 7,3%
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trójglicerydy są lipidami powstającymi w wątrobie. Gromadzą się w komórkach tłuszczowych na skutek przekształcenia dodatkowych kalorii dostarczanych organizmowi z pożywieniem. Ich obecność w organizmie jest jednakże niezbędna, gdyż stanowią one źródło energii. Prawidłowy poziom TG wynosi poniżej 150 mg/dl. Dolna granica: 35 mg/dl. Podwyższone chlorki mogą mieć związek z odwodnieniem czy też z nadmierną podażą w diecie. CRP jako wykładnik stanu zapalnego jest dość niski. Brak także innych wykładników zapalenia. Aspat to enzym produkowany m.in w wątrobie. Tylko Aspat i obniżone TG można w obecnej sytuacji ze sobą połączyć. Być może dziewczyna przechodziła jakiś stan zapalny wątroby. Warto pozostać po kontrolą pediatry i ewentualnie za jakiś czas powtórzyć badania.