ALT w surowicy 95,96U/L

AST w surowicy 42,12U/L, cholesterol całkowity 241,34mg/dl, triglicerydy 217,13 mg/dl, HDL 53,72mg/dl, %HDL 22,3%, LDL 144,2 mg/dl, glukoza w osoczu 114 mg/dl. Mężczyzna. 40 lat, ok. 25 kg nadwagi, lubi piwko, ojciec zmarł na nowotwór wątroby w wieku 49 lat. Co mogą oznaczać te podwyższone wyniki z wątroby?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zwiększona aktywność transaminaz, szczególnie ALT, świadczy o uszkodzeniu komórek wątroby. Przyczyny uszkodzenia mogą być różne, m.in. procesy zapalne, alkohol, toksyny, choroby metaboliczne.

Podwyższone są również: cholesterol całkowity, LDL oraz triglicerydy, a ponadto stężenie glukozy na czczo. Konieczna jest wizyta u lekarza, celem uzupełnienia wywiadu, badania oraz wdrożenia adekwatnego postepowania.

Pozdrawiam