Podwyższony cholesterol, aspat i alat - co może być przyczyną?

Mam 35 lat, jestem wegetarianką. Przypadkiem zrobiłam sobie badania na poziom cholesterolu, okazało się, że mam podwyższony do 270 mg/dl. Byłam zaskoczona wynikiem. Po pięciu miesiącach powtórnie zrobiłam badanie miałam już 313 mg/dl. Po 2 miesiącach podskoczył mi do 333,90 mg/dl. Poszłam do lekarza rodzinnego, który skierował mnie na badania: OB 25, WBC 6,9, RBC 4,47, HGB 12,4, HCT 39%, MCV 87,3fL, MCH 27,7pg, MCHC 31,8g/dl, PLT 268x10, sód 142,4, potas 4,25, wapń 2,1, kreatynina 0,88 mg/dl, kwas moczowy 2,9 mg/dl, mocznik 27,9 mg/dl, VIDAS TSH 3 2,172 ulU/ml, cukier 96, AspAT 67 iu/L, ALAT 93 iu/L. Lekarz przepisał mi statynę 20 mg i polecił kolejne badania. Na ulotce leku napisane jest, żeby nie stosować leku, gdy jest zwiększona aktywność enzymów wątrobowych bez ustalonej przyczyny. Co mam robić - przyjmować lek czy poczekać na kolejne badania? Mam skierowaie do Poradni Endokrynologicznej i Hepotologicznej, ale na przyjęcie muszę poczekać co najmniej miesiąc. Do tego czasu, przyjmując ten lek, mogę jeszcze bardziej uszkodzić wątrobę. Proszę o radę. Co może być przyczyna tak złych wyników wątroby i cholesterolu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

statyny mogą powodować uszkodzenie komórki wątrobowej, dlatego nie powinno się ich stosować przy już istniejących zaburzeniach czynności wątroby. Poziom ASPAT i ALAT nie jest u Pani bardzo wysoki, jednakże konieczna jest diagnostyka tych zaburzeń i rozdądnym byłoby wstrzymanie się z terapią statynami. Warto wykonać badania wirusologiczne (HBV, HCV, EBV, CMV). Czy stosuje Pani antykoncepecję hormonalną - hormony mogą powodować uszkodzenie hematocytów, choć nie u każdego?

Wysoki poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów powinen w pierwszej kolejności wiązać się ze zmianą diety. To, że jest Pani wegatarianką nie oznacza, że Pani dieta jest zdrowa, a wręcz przeciwnie - może być uboga w ważne składniki pokarmowe.

Pozdrawiam