Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższony cholesterol, aspat i alat - co może być przyczyną?

Mam 35 lat, jestem wegetarianką. Przypadkiem zrobiłam sobie badania na poziom cholesterolu, okazało się, że mam podwyższony do 270 mg/dl. Byłam zaskoczona wynikiem. Po pięciu miesiącach powtórnie zrobiłam badanie miałam już 313 mg/dl. Po 2 miesiącach podskoczył mi do 333,90 mg/dl. Poszłam do lekarza rodzinnego, który skierował mnie na badania: OB 25, WBC 6,9, RBC 4,47, HGB 12,4, HCT 39%, MCV 87,3fL, MCH 27,7pg, MCHC 31,8g/dl, PLT 268x10, sód 142,4, potas 4,25, wapń 2,1, kreatynina 0,88 mg/dl, kwas moczowy 2,9 mg/dl, mocznik 27,9 mg/dl, VIDAS TSH 3 2,172 ulU/ml, cukier 96, AspAT 67 iu/L, ALAT 93 iu/L. Lekarz przepisał mi statynę 20 mg i polecił kolejne badania. Na ulotce leku napisane jest, żeby nie stosować leku, gdy jest zwiększona aktywność enzymów wątrobowych bez ustalonej przyczyny. Co mam robić - przyjmować lek czy poczekać na kolejne badania? Mam skierowaie do Poradni Endokrynologicznej i Hepotologicznej, ale na przyjęcie muszę poczekać co najmniej miesiąc. Do tego czasu, przyjmując ten lek, mogę jeszcze bardziej uszkodzić wątrobę. Proszę o radę. Co może być przyczyna tak złych wyników wątroby i cholesterolu?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

statyny mogą powodować uszkodzenie komórki wątrobowej, dlatego nie powinno się ich stosować przy już istniejących zaburzeniach czynności wątroby. Poziom ASPAT i ALAT nie jest u Pani bardzo wysoki, jednakże konieczna jest diagnostyka tych zaburzeń i rozdądnym byłoby wstrzymanie się z terapią statynami. Warto wykonać badania wirusologiczne (HBV, HCV, EBV, CMV). Czy stosuje Pani antykoncepecję hormonalną - hormony mogą powodować uszkodzenie hematocytów, choć nie u każdego? 

Wysoki poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów powinen w pierwszej kolejności wiązać się ze zmianą diety. To, że jest Pani wegatarianką nie oznacza, że Pani dieta jest zdrowa, a wręcz przeciwnie - może być uboga w ważne składniki pokarmowe.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy